Думите на Омар Хаям, че трябва да пазим думите си по-надеждно от монети, са обсъждани от много хора. Трима от тях споделиха коренно различни мнения по въпроса. Първият смяташе, че е най-добре да не споделяме своите проблеми, защото много хора не се интересуват, а другите се радват на нашите затруднения. Вторият смяташе, че ако някой сподели своите тревоги с вас, това е израз на безусловно доверие. Третият обаче виждаше споделянето на проблеми като вид терапия.

Притчата за стареца Алим живял преди 100 години, която екипът на veselqk.com ви е приготвил, служи като урок за това, че думата „проблем“ била рядко използвана в речта на хората през този период. Животът бил по-прост, а задачите, трудностите и целите били по-осмислени. Историята на Алим и как се справя с животните и фермата си доказва, че и в сложни моменти човек може да запази своята сила и държание.

През една зима, старецът Алим претърпял болест, която засегнала гърба и ставите му, особено влошавайки се при лошото време. След излекуването си, той споделил своите болки със съседа си, без да търси съчувствие или помощ. Вместо това, съседът разпространил слух, че Алим е остарял и работата му станала тежка. Последвали нежелано съчувствие и дори опити за кражба на стадото му. Въпреки трудностите, Алим отказал да продаде овцете си за символична сума, въпреки насмешките и мненията на околните. Скоро след това, синът му се върнал и поел грижата за стопанството. През зимните вечери, Алим и синът му споделяли мъдростта, като старецът подчертал важността да се мълчи, когато нещо боли, за да се избегнат само съжаленията и опитите за удар там, където е най-болезнено.

Какви са вашите мисли по въпроса? Споделете с приятели.